< powrót

Rzuty w piłce nożnej - jakie wystepują? Co to jest rzut karny?

1 rok temu | 17.11.2022, 15:28 Rzuty w piłce nożnej - jakie wystepują? Co to jest rzut karny?

Grasz w piłkę nożną? Interesujesz się tym sportem? Zasady tej dyscypliny nie są proste. Sprawdź, co oznacza rzut karny, rzut rożny, spalony, rzut wolny pośredni!

Rzuty w piłce nożnej - jakie występują? Charakterystyka

Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina w Polsce. Liczba zarejestrowanych zawodników, którzy uprawiają ten sport, wynosi ponad 430 tys. Zasady gry w futbol nie są proste. Sprawdź, jakie występują rzuty i kiedy się je wykonuje.

Rzut karny, rzut wolny pośredni i inne w piłce nożnej

Zdarza się, że nawet po latach grania w piłkę nożną zawodnik nie jest w 100% świadomy obowiązujących zasad. Niektóre sytuacje rozstrzygane przez sędziów wymagają skorzystania z systemu VAR, czyli wideoweryfikacji danego zdarzenia, choć nawet wtedy arbitrzy mogą mieć wątpliwości. Jako piłkarz możesz nie znać wszystkich reguł, m.in. dotyczących interpretacji zagrania piłki ręką w polu karnym. Natomiast warto żebyś wiedział, co oznaczają poszczególne rzuty i jak je wykonywać. Jeśli zrobisz to niepoprawnie, to wtedy sędzia może przyznać piłkę drużynie przeciwnej, a nawet ukarać Cię żółtą kartką. Co oznaczają poszczególne rzuty w futbolu?

Rzut karny

Arbiter dyktuje taki rzut, jeśli doszło do przewinienia w obrębie pola karnego. Może ono polegać na dotknięciu ręką piłki przez zawodnika drużyny broniącej lub sfaulowaniu gracza zespołu atakującego. To rzut bezpośredni, który wykonuje się z odległości 11 metrów od bramki. Nie każda ręka w polu karnym kończy się popularną jedenastką. Przepisy są skomplikowane i wciąż się zmieniają. Rzut karny wykonywany może być również, jeśli konieczne jest wyłonienie zwycięzcy danej rywalizacji, a mecz zakończył się remisem. Wtedy każda drużyna strzela po co najmniej 5 razy. Kolejne rzuty wykonują inni zawodnicy - może to być nawet bramkarz. Broniący musi stać na linii bramkowej. Statystycznie około 80% rzutów karnych kończy się golem. 

Rzut rożny

Ten rzut wykonuje się wtedy, gdy piłka przekroczy całym obwodem linię końcową po stronie przeciwnika, ale ostatnim zawodnikiem, który jej dotknie, jest gracz drużyny broniącej. Można go wykonywać z prawej lub lewej strony bramki, w zależności od tego, po której jej piłka opuściła boisko. Futbolówkę stawia się na polu różnym, czyli polu o kształcie ćwiartki koła. Znajduje się ono w rogu boiska. W momencie wykonywania tego rzutu zawodnicy drużyny przeciwnej nie mogą się znajdować bliżej niż 9,15 m od wspomnianego narożnika boiska. Natomiast mogą tam być gracze drużyny wykonującej korner. 

Rzut sędziowski

To jeden ze sposobów wznawiania gry. Ten rodzaj rzutu wykonuje się w różnych sytuacjach. Dojdzie do niego, jeśli arbiter przerwie grę ze względu na kontuzję zawodnika. Innym przypadkiem jest wtargnięcie na murawę nieuprawnionej osoby bądź konieczność wymiany piłki albo uszkodzenie elementów bramki. Najczęściej zawodnicy nie walczą wtedy o futbolówkę, tylko oddają ją tej drużynie, która aktualnie znajduje się przy piłce. 

Rzut wolny bezpośredni

W futbolu sędzia może przyznać rzut wolny pośredni lub bezpośredni. W tym pierwszym przypadku piłka przed wpadnięciem do bramki ma mieć kontakt z innym zawodnikiem niż wykonujący rzut. Oznacza to, że musi jej dotknąć co najmniej dwóch graczy, w przeciwnym wypadku gol nie zostanie zaliczony. Przy bezpośrednim rzucie wolnym nie ma takiej potrzeby. Można od razu uderzać w bramkę. Arbiter przyznaje ten rzut, jeśli zawodnik umyślnie zagra piłkę ręką lub gdy dojdzie do faulu. Decyzja o rzucie wolnym bezpośrednim zapada również wtedy, gdy zawodnik popełni przewinienie przeciwko sędziemu, koledze z drużyny lub rezerwowemu. Jest on również orzekany, gdy przepisy naruszy zawodnik rezerwowy lub osoba funkcyjna z danego zespołu. 

Rzut wolny pośredni

W przypadku rzutu wolnego pośredniego piłka przed wpadnięciem do bramki musi być dotknięta przez dwóch zawodników danej drużyny, aby sędzia zaliczył gola. Arbiter odgwizduje go, jeśli bramkarz trzyma piłkę dłużej niż 6 sekund. Dojdzie do tego również, jeśli golkiper złapie piłkę podaną z premedytacją przez kolegę z drużyny. Może to zrobić, jeśli futbolówki dotknie rywal. Kolejną taką sytuacją jest odgwizdanie przez sędziego spalonego. Nie są to wszystkie przypadki, natomiast wymienione należą do najczęstszych. 

Rzut z autu

Jeśli piłka całym obwodem wyjdzie za linię boczną, to wtedy sędzia nakazuje rzut z autu. Kto rozpoczyna grę? Zależy to od tego, kto jako ostatni dotykał futbolówki. Piłka należy się nie temu, kto zrobił to jako ostatni, lecz drużynie przeciwnej. Istotną różnicą w stosunku do innych zagrań w czasie gry w piłkę jest sposób rozpoczęcia rozgrywki - robi się to rękoma. Co ciekawe, jeśli gracz rzuci futbolówkę do partnera, to arbiter nie odgwiżdże pozycji spalonej bez względu na to, gdzie się znajdował dany zawodnik. 

Rzuty w piłce nożnej - podsumowanie

Wiesz już, jakie rzuty występują w futbolu. Warto znać zasady rozgrywki, nawet jeśli grasz amatorsko. Dzięki temu nie będziesz mieć wątpliwości, że wszystko odbywa się zgodnie z regułami i np. możesz strzelać w bramkę przeciwnika.

Interesujesz się piłką nożną, jesteś pasjonatem tego sportu, a może aktywnie grasz w futbol? Zapraszamy do regularnego czytania naszego bloga. Znajdziesz tu wszelkie aktualności oraz ciekawe porady i informacje. Jeśli natomiast szukasz profesjonalnych butów, odzieży piłkarskiej i innych akcesoriów do piłki nożnej, zajrzyj na stronę sklepu sportowego Decathlon. Bogata oferta produktów wysokiej jakości i renomowanych firm sprawi, że na pewno znajdziesz to czego szukasz!
 

 
4422368