< powrót

Jakie buty piłkarskie kupić na sztuczną trawę?

1 rok temu | 17.11.2022, 15:12 Jakie buty piłkarskie kupić na sztuczną trawę?

Szukasz butów piłkarskich i butów na orlik! Sprawdź, jakie korki do gry w piłkę nożną na sztucznej trawie sprawdzą się najlepiej. Poznaj szczegóły!

Buty do piłki nożnej na sztuczną trawę - jakie wybrać?

Piłka nożna jest sportem, cieszącym się popularnością już nawet wśród kilkulatków. Szkółki piłkarskie, na których treningi zapisują rodzice swoje pociechy to świetny sposób na odpowiednią dawkę ruchu, poprawę kondycji, ogólne usprawnienie motoryki małego człowieka, rozwój umiejętności pracy w zespole.. Zalet wymieniać można naprawdę dużo, a niektórzy z całą pewnością odkryją swoją pasję i kto wie, może w przyszłości zdobędą sławę i będą cenionymi na świecie piłkarzami?

Gra w piłkę nożną, czyli jakie akcesoria są potrzebne zawodnikowi?

Decydując się na jakikolwiek sport, zawsze do treningów trzeba się będzie właściwie przygotować. Sportowe, wygodne ubranie i obuwie to podstawa. Nawet, jeśli będzie to jedynie amatorska aktywność, podejmowana dla przyjemności i poprawy własnej kondycji, to odpowiednia odzież jest po prostu najważniejsza. Futbol wymaga wysiłku, intensywnej pracy mięśni, ruchu, dlatego wybierać należy garderobę uwzględniającą potrzeby sportowca. Spodenki i koszulki piłkarskie, spodnie dresowe, bluzy czy kurtki, wykonane wyłącznie z materiałów najwyższej jakości, zapewniające doskonałą cyrkulację powietrza. Wbrew pozorom oddychający materiał wpływa bardzo korzystnie na komfort gry i samopoczucie zawodnika. Dodatkowo, w przypadku bramkarzy niezbędne będą także rękawice i inne akcesoria, dzięki którym można będzie obronić każdy strzał!

Zakup odpowiedniego stroju to jeszcze nie wszystko, bo na wygodę wpływ mają również dodatkowe gadżety. Dla tych, którzy podchodzą bardzo poważnie do sportu świetnym rozwiązaniem będą torby, a także plecaki do przechowywania stroju sportowego czy bidony, bo jak wiadomo - właściwe nawodnienie organizmu powinno być traktowane w kategoriach priorytetowych. Takie akcesoria, mimo że nie są wykorzystywane stricte podczas treningów, bardzo ułatwiają sportowcom życie.

Wybór odpowiednich butów do gry w piłkę nożną

Biegając za piłką, strzelając gole, właściwie dopasowane obuwie jest podstawą. Nie tylko dla własnej wygody, lecz przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Buty piłkarskie gwarantują stabilność stopy i stawu skokowego, a także zapewnią doskonałą przyczepność. Dzięki temu zdecydowanie zmniejsza się ryzyko urazów i kontuzji.

Dawniej mówiąc o obuwiu, pierwszym skojarzeniem były kultowe korki. Obecnie asortyment jest znacznie większy, a przed zakupem przeanalizować należy wiele czynników dodatkowych. Jednym z z nich jest rodzaj podłoża, na jakim w większości będą rozgrywały się mecze. Kolejną kwestią jest dopasowanie optymalnego rozmiaru, bo od niego zależy m.in. stabilność stopy, zatem nie może on być ani za mały, ani za duży. Nie może być też zbyt luźny, gdyż stwarza to ryzyko urazu, a w konsekwencji skutkować może licznymi kontuzjami, które mogą zaważyć na dalszych losach sportowca. Źle dobrane buty bardzo mocno wpływają na komfort i bezpieczeństwo.

Rodzaje butów piłkarskich

W praktyce wyróżnić można kilka wariantów produktów:
• korki - najpopularniejsze i chyba najbardziej rozpoznawalne buty do gry w piłkę nożną, charakterystyczną cechą jest plastikowa podeszwa, w której znajdują się specjalne, twarde gumowe wypustki. Takie gumowe korki rewelacyjnie rewelacyjnie sprawdzą się do gry na dość miękkim i twardym podłożu, ten wariant zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża,
• wkręty - alternatywny wariant, wybierany przez przez profesjonalnych zawodników, znajdujące się w podeszwie wkręty (najczęściej jest ich 6) wykonane są ze stali bądź z aluminium,
• turfy - wariant, na podeszwie którego znajduje się sporo specjalnych wypustek, które są zdecydowanie mniejsze niż te, występujące w lankach. Turfy to buty o specjalnej konstrukcji, która sprawia, że ciężko jest o poślizgnięcia, co bardzo korzystnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Wypustki rozłożone są równomiernie, co doskonale poprawia amortyzację od twardego podłoża, jakim jest np. beton. Dodatkowym atutem jest poprawa odbicia, podczas gry na syntetycznym podłożu,
• halówki - czyli buty z płaską, lecz delikatnie bieżnikowane pod spodem. Taka struktura sprawia, że na gładkiej i równej powierzchni noga zyskuje świetną przyczepność, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko poślizgnięcia. Dlatego też wykorzystywane są przede wszystkim do rozgrywek w halach.

Nawierzchnia boiska - trawa czy sztuczna trawa? Co sprawdzi się lepiej?

Jeszcze kilkanaście lat temu boiska piłkarskie kojarzone były z tradycyjnym, naturalnym trawnikiem. Nikogo nie dziwił widok kosiarki przemierzającej kolejne metry murawy, aby przygotować ją odpowiednio do treningu. Realizacja zadań związanych z utrzymaniem powierzchni w odpowiednim stanie to czasochłonne i kosztochłonne obowiązki, nic więc dziwnego, że z czasem szukano opcjonalnych rozwiązań, które pomogłyby wyeliminować problemy. Alternatywą stał się syntetyczny odpowiednik. Który wariant jest lepszy? Planując wykonanie lub modernizację przestrzeni trzeba rozważyć wady i zalety obu w sposób indywidualny, nie ma bowiem rozwiązań, które doskonale sprawdzą się wszędzie.

Czynniki, jakie trzeba przeanalizować to m.in. intensywność użytkowania, konieczność wykonywania czynności związanych z pielęgnacją, konserwacją, okres przydatności, wpływ na środowisko i zdrowie, a także wygląd i estetyka.

Trawa syntetyczna jest zdecydowanie bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia nawierzchni. Dzięki temu może być zdecydowanie częściej i bardziej intensywnie eksploatowana. Sport na syntetycznej nawierzchni jest też znacznie bezpieczniejszy dla podłoża, ponieważ zmniejsza się ryzyko jej uszkodzenia. Dodatkowo turf jest bardziej odporny również na czynniki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Dobrze wykonana murawa syntetyczna będzie wyglądała bardzo estetycznie przez dłuższy czas. Nie wymaga też tak dużej uwagi i troski o pielęgnację, jak klasyczne rozwiązanie.

Tworzywo syntetyczne rewelacyjnie sprawdzi się też jako turf na orlik, dzięki czemu będzie on zawsze gotowy do użytku.

Buty na sztuczną trawę - jakie wybrać?

Wiodący producenci, jak np. Adidas, Nike, Puma czy New Balance posiadają w ofercie obuwie przeznaczone do różnych wariantów nawierzchni. Np. lanki gwarantują stabilność głównie na naturalnej trawie, szczególnie, gdy jest ona raczej suche. Podobnie zastosowanie dotyczy wkrętów, przy czym zdecydowanie lepiej sprawdzą się one na nawierzchni mokrej i śliskiej, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich tam, gdzie jest sucho.

Dla syntetycznej nawierzchni lepszym rozwiązaniem będą turfy. Doskonale sprawdzą się jako buty na orlik. Zapewniają one nie tylko wysoki komfort, ale również świetne czucie piłki, dobrą przyczepność do podłoża, nie bez znaczenia będzie tu też skuteczność podań, od których zależeć może finalny wynik meczu.

Komfort i bezpieczeństwo, czyli jakie warianty obuwia sprawdzą się najlepiej?

Nie bez znaczenia jest jakość wykonania obuwia piłkarskiego. Oprócz podeszwy, ważna jest też cholewka. W zależności od wariantu może być wykonana z materiałów syntetycznych lub z naturalnej skóry, a każde z rozwiązań posiada określone wady i zalety.

Syntetyk, czyli tworzywo sztuczne to rodzaj obuwia, który zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. Dużym atutem jest też wysoka odporność na rozciąganie. Materiał ten jest wyjątkowo lekki, dzięki czemu modele cieszą się dużą popularnością wśród zawodników grających na pozycji napastnika. Z kolei skóra naturalna, mimo że jest materiałem trudniejszym w utrzymaniu i bardziej wymagającym, to cechuje się dużą wytrzymałością. Konieczne jest ich częstsze mycie, a także pastowanie przy pomocy dedykowanych przez producenta środków.

Trzeba pamiętać, że dostępne w sprzedaży modele przygotowywane są z myślą zarówno o wykorzystaniu okazjonalnym, jak i profesjonalnym. Wyróżnić można w szczególności propozycje przygotowane dla zawodowych sportowców, którzy często i intensywnie wykorzystują "meczówki", ważna jest tu zatem przede wszystkim doskonała jakość, wygoda, funkcjonalność. To najlepsze dostępne na rynku propozycje, wychodzące naprzeciw wysokim wymaganiom zawodników. Druga kategoria obejmuje produkty dla półprofesjonalistów, czyli osób, które owszem, intensywnie grają, jednak wystarczą im propozycje nieco tańsze niż tzw. "górna półka". Buty dla amatorów są dedykowane osobom, które doceniają możliwość uczestnictwa w regularnych treningach, jednak traktują ją w kategorii przyjemności. Ostatnia grupa to rozwiązania dla początkujących, którzy dość sporadycznie wychodzą na boisko.

Jak dopasować rozmiar butów piłkarskich

Wybór odpowiedniego obuwia dotyczy również rozmiaru. Najlepiej jest przymierzyć wybrany model, aby ocenić czy dobrze leży na stopie. Decydując się na naturalną skórę trzeba pamiętać, że jest to materiał, który nieco "rozejdzie się" pod wpływem użytkowania. Producenci- zalecają dokładny pomiar stopy, w celu porównania go z dostępnymi tabelami rozmiarów. Jak to zrobić? Podobnie, jak mierzona jest długość wkładki dla każdych butów. Wystarczy położyć bosą stopę na kartce papieru, a następnie zaznaczyć miejsce, w którym kończy się pięta oraz duży palec. Tak powstały odcinek wystarczy zmierzyć, a uzyskany wynik porównać z tabelą. Właściwie dobrane obuwie cenionych marek to gwarancja trwałości i solidności produktu, co przekłada się bezpośrednio na wygodę i czas użytkowania.

Oznaczenia na butach piłkarskich

Szukając najlepszego modelu z całą pewnością zwrócisz uwagę, że producenci stosują dodatkowe oznaczenia. Jakie? SG, SG-PRO, TF/TT, AG czy FxG niosą ze sobą bardzo ważne informacje. Pierwsze dwa odnoszą się do tradycyjnej, trawiastej murawy. Z kolei oznaczenie TF / TT i AG powinny wybrać osoby, planujące grę na sztucznej nawierzchni. Zatem jeśli planujesz zakup modelu wyłącznie do gry na orliku, to będzie to optymalny wariant, dopasowany do Twoich potrzeb. Dodatkowo w wariant z oznaczeniem TF/TT to buty na sztuczną murawę, które doskonale sprawdzą się również na zmrożonym podłożu. W przypadku halówek, dedykowanych do korzystania na gładkich parkietach, powierzchniach gumowych czy kauczukowych, stosuje się oznaczenia IC/IN/IT. Wariant rodzaju nawierzchni i buta przekładają się na bezpieczeństwo i zdrowie zawodnika.

Najlepsze buty na orlik i sztuczną trawę - podsumowanie

Odpowiednie buty piłkarskie to te, które zostały przygotowane z myślą o specjalnych potrzebach osób uprawiających sport amatorsko i zawodowo. Buty do gry na sztucznej trawie dostępne są w różnych modnych wzorach i kolorach, jednak nie można zapominać, że nie estetyka jest tu kwestią priorytetową. Znane propozycje marki Puma, jak np. Puma Future, marki Nike, jak np. Tiempo z całą pewnością zyskają wielu zwolenników, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Buty na sztuczną trawę są bardzo charakterystyczne, wyróżniają się spośród innych, nieco bardziej klasycznych wariantów.
 

 
4518504